6 Rabi' al-Awwal 1440 عربى | En | Fr | De | Id | Ru | اردو
Gelişmiş Arama
İman Esasları Toplum ve Aile Ticaret ve İş Hayatı Ahlak ve Edeb Suçlar ve Hükümleri Örf ve Adetler Güncel Meseleler İbadetler
Skip Navigation Links

Suni dölleme yoluyla çocuk dünyaya getirme

    Eşinden suni döllenme yolu ile çocuk sahibi olmak isteyen kadının eşi buna Allah’ın şeriatına aykırıdır diye karşı çıkıyor. Doktorlar suni döllenme yoluyla çocuk sahibi olmanın mümkün olduğunu söylemektedirler ?

    Suni döllenme yoluyla çocuk sahibi olmanın bazı şart ve ölçüleri vardır. Bunların en önemlileri döllenmenin yapılacağı yumurtaların nikahlı olan eşten alınması, spermlerin de onun kocasından alınması gerekir. Bunun yanında bir diğer şart ise bu döllenmiş olan yumurtanın eşin rahmine yerleştirilmesi gerekir. Bu şartlardan birinin yerine gelmemesi durumunda; örneğin yumurtanın yabancı bir kadından olması ya da spermlerin yabancı bir erkekten alınması ya da döllenmiş olan yumurtanın yabancı bir kadının rahmine yerleştirilmesi durumunda şer’i olarak haram işlenmiş olur. Çünkü bunda neseplerin karışması ve hakları dışardan müdahale edilmesi söz konusudur. Bunun dışında zaten haramlığı kesindir.
    Bildirilende de anlaşılacağı gibi kadının kocasından böyle bir talepte (suni döllenme) bulunması şer’i olarak her hangi bir sakınca olmadığı gibi bu Allah’ın iradesine itiraz etme anlamı da taşımaz. 

Allah (Celle Celaluhu) en iyi bilendir

Ana Sayfa Kurumumuz hakkında Fetva Talebi Site Haritası Öneriler Bizi Arayın