2 Rabi' al-Akhar 1440 | En | FrDeId
Gelişmiş Arama
İman Esasları Toplum ve Aile Ticaret ve İş Hayatı Ahlak ve Edeb Suçlar ve Hükümleri Örf ve Adetler Güncel Meseleler İbadetler

Dul kalmış bir bayanın hakları

103 no ya kayıtlı fetva talebini inceledik talebin içeriği şöyle;

    Eşim ölmeden önce bana içinde birkaç gram altın vasiyeti yazılı bir liste verdi. Bu altının hükmü nedir? Bu listede yazılı altın o zamanın değerine göre mi yoksa şuan ki değeriyle mi alınır? Evlilikten sonra kocanın verdiği çeyizin ve Evlilik eşyalarının hükmü nedir?

Cevap : Fatwa Council

    Evlilik aktinden sonra kocanın eşine ödemesi gereken mehir kocanın üzerine ertelenmiş bir borçtur. Bu borç iki şekilde halledilir; birincisi boşanmayla ikincisi eşlerden birinin vefat etmesiyle. Eşi vefat eden bir kadın ev eşyalarını alma hakkına sahiptir örneğin elektrik eşyaları gibi ancak kocasının özel eşyaları hariç örneğin kitapları elbiseleri ve silahı gibi. Bunlar mirasçılara mallar dağıtılmadan çıkartılır. Mirasa dâhil olmaz. Ayette geçtiği gibi;

{مِن بعدِ وَصِيّةٍ يُوصِي بها أو دَينٍ} (النساء:11)

    Bu paylar, ölenin borçları ödenip, vasiyeti de yerine getirildikten sonra hak sahiplerine verilir. Evlilik eşyaları listesinde yazılı altın kocanın hanımına vermesi gereken borcudur. Listede yazılı altın ağırlığınca hesap edilir.

    Buna göre sorunuzun cevabı sizin evlilikten sonraya kalmış mehir ve evlilik eşyalarından alma hakkınız vardır. Sadece yukarıda geçen kocanın özel eşyaları istisna edilir. Sizin evlilikte hakkınız olan altını ağırlığınca alırsınız veya şuan ki para değerine göre alırsınız. Altının o zaman ki değerine göre hesap edilmez. 

Allahu teala her şeyi en iyi bilendir.

Ana Sayfa Kurumumuz hakkında Fetva Talebi Site Haritası Öneriler Bizi Arayın